Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Sukcesy szachowe Marka Błaszczuka

Utworzono dnia 29.08.2018, 11:40

Ostatnio ciszej było o sukcesach naszego młodego, utalentowanego szachisty, Marka Błaszczuka z Turki. Przypomnijmy, że w roku bieżącym w dniu 17 lutego b.r. Marek najpierw został mistrzem gminy Dorohusk w kat. juniorów do lat 18, a następnie mistrzem powiatu chełmskiego w tej samej kategorii w XV Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Chełmskiego w Białopolu w dniu 22 marca 2018 r. W dniu 12 maja 2108 r. reprezentował nasz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku podczas finału Wojewódzkiego Turnieju szachowego o „ Złotą Wieżę” w Miłocinie, gm. Wojciechów.
Miło nam poinformować, że Marek wciąż gra w szachy, razem z tatą jeździ po najodleglejszych zakątkach regionu, reprezentuje nasz ośrodek, odnosi sukcesy, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.
Po długiej przerwie nadszedł czas na uzupełnienie informacji o turniejach szachowych z udziałem Marka Błaszczuka, a w niektórych, również z udziałem innych naszych szachistów. I tak, w sobotę 19 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żółkiewce odbył się IX Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta gminy Żółkiewka. Z naszej gminy oprócz Marka udział wziął opiekun sekcji szachowej przy naszym ośrodku - Aleksander Czerepko. I tak, w kat. juniorów starszych  Marek zajął 7 miejsce, a wśród seniorów 19 miejsce zajął Aleksander Czerepko.
Kolejnym turniejem  z udziałem Marka był II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w dniu 4 czerwca 2018 r. Z grona czterech naszych reprezentantów walczących ze zmiennym szczęściem najlepszą drugą lokatę w kategorii juniorów do lat 18 wywalczył Marcin Matczuk, szósty był Marek Błaszczuk, dziewiąty - Paweł Tarasek, a dziesiąty - Damian Albiniak.
W sobotę 9 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie zorganizowane zostały IV Otwarte Mistrzostwa Miejskiego Klubu Sportowego „Agros” Chełm w szachach szybkich do lat 18. Z satysfakcją informujemy,  że w doborowej stawce Marek Błaszczuk zajął 3 miejsce, a Marcin Matczuk 4 miejsce.
Tydzień później, w sobotę 16 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbył się XV Ogólnopolski Turniej Szachowy zorganizowany przez Klub Sportowy „ASTRA” w Leśniowicach, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Wójta Gminy Leśniowice, Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach i Szkołę Podstawową w Leśniowicach.
W swej koronnej konkurencji, w kat. klas II i III gimnazjów zwyciężył właśnie Marek Błaszczuk, przed Pańko Dominikiem z Zamościa, trzeci był Norbert Górnik z Wojsławic.
Dwa tygodnie później w sobotę 30 czerwca  2018 r. w Starostwie Powiatowym w Lublinie, odbył się Wojewódzki Turniej Szachowy, m.in. w kategorii do lat 16 i open w ramach X Międzynarodowego Turnieju Szachowego im. Jana Zukertorta, I-go wicemistrza Świata w szachach z roku 1886, urodzonego w Lublinie.
Jak zwykle bywa, turniej z udziałem 67 szachistów był silnie obsadzony, a sponsoruje go od początku Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa im. Zygmunta Chmielewskiego w Lublinie. W kat. juniorów do 16 lat Marek wywalczył bardzo dobrą, 3 lokatę. Zwyciężył Kamil Cisek z Tomaszowa Lubelskiego, a drugi był Mateusz Bojczewski ze Świdnika.
W uroczym kurorcie Roztocza, Krasnobrodzie w niedzielę 5 sierpnia 2018 r. Marek wziął udział w jubileuszowym XV Otwartym Turnieju Szachowym „Krasnobrodzka Wieża”, rozegranym z udziałem 49 szachistów w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Przy bardzo mocnych przeciwnikach z pierwszymi i drugimi kategoriami w kat. do lat 18, Marek zajął 10 miejsce.

GRATULUJEMY !!!
Wolnymi krokami zbliża się okres jesienno-zimowy, gdzie tych turniejów szachowych zwyczajowo organizuje się więcej niż w okresie wiosenno-letnim. Wierzymy, że Marek osiągać będzie nadal znaczące sukcesy, których serdecznie mu życzymy.