Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Święto Niepodległości - Dorohusk 2016

Utworzono dnia 27.12.2017, 11:36

W piątek 11 listopada 2016 r. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena  w Dorohusku odbyły się gminne uroczystości najważniejszego polskiego święta narodowego „Święta Niepodległości”.
Przypomnijmy, obchodzone ono jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach zaborów, dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, ustanowione w 1937 roku.
Uroczystości rozpoczęły się one o godz. 12.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali wspólnie Ks. kan. Henryk Suchodolski, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Świerżach i Ks. Michał Szuba, wikariusz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku, który również wygłosił homilię.
Na jej zakończenie, w programie artystycznym najpierw wysłuchano okolicznościowego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klas V i gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku, których przygotowywali: Barbara Kawa, Bernadetta Czyżewska, Halinę Mysakowska i Marcin  Watras, a następnie pieśni patriotycznych i niepodległościowych zespołu „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska.
Na uroczystościach udział wzięli przedstawiciele gminnych władz samorządowych z Wojciechem Sawą, Wójtem Gminy i Janem Papaczem, Przewodniczącym Rady Gminy. Obecni byli także radni Rady Gminy, służby mundurowe, kombatanci, kierownicy jednostek i zakładów, przewodniczący, prezesi organizacji i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, młodzież wraz z pocztami sztandarowymi.
Miłym akcentem uroczystości był udział licznej grupy funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej z Komendantem, ppłk Andrzejem Bieleckim, na czele. Podczas Mszy świętej przekazali oni ogień niepodległości, zapalony podczas patriotyczno-religijnych uroczystości w dniu 5 listopada 2016 r. na polach bitewnych Legionów Polskich pod Kostiuchnówką na Wołyniu, na Ukrainie. Ponad sto lat temu, w tym historycznym miejscu polscy legioniści przelewając krew za Niepodległą toczyły ciężkie frontowe boje z rosyjskim zaborcą. Uczestnikami uroczystości byli również przedstawiciele Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w tym i m.in. ppłk Andrzej Bielecki.
Ogień niepodległości, z rąk funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Dorohusku zapłonął jeszcze w tym dniu na mogile zbiorowej poświęconej Ś.P. 14 żołnierzom Wielkiego Marszałka z 11 Pułku Piechoty poległych w walkach z bolszewikami w 1920 roku na miejscowym cmentarzu komunalnym oraz w Świerżach, przed pomnikiem w formie głazu z krzyżem i rzeźbą orła, odsłoniętym w 2006 roku, upamiętniającym powstańców styczniowych, bohaterów bitwy stoczonej pod Świerżami 9 lipca 1863 roku.
Na zakończenie uroczystości serdeczne słowa podziękowania, księżom sprawującym Mszę świętą, uczestnikom uroczystości, w tym i funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej, kombatantom, młodzieży szkolnej, zespołowi „Ale Babki” z Kapelą Męską przekazał Wojciech Sawa, Wójt Gminy.
Organizatorami tegorocznego święta byli: Wójt Gminy, Rada Gminy, Koło Gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku.

 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki