Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska już za nami

Utworzono dnia 25.06.2024

W sobotę, 22 czerwca 2024 r., na boisku sportowym w Świerżach odbyła się „Nadbużańska Noc Świętojańska”. Organizatorami wydarzenia była Gmina Dorohusk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku, Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, Gminną Biblioteką Publiczną w Dorohusku oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Świerżach

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Dorohusk – Wojciech Sawa, a następnie głos zabrali Senator RP - Józef Zając oraz Poseł na Sejm RP - Krzysztof Grabczuk.

W części artystycznej jako pierwsi wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerżach, a następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały grupy działające przy GOKiT w Dorohusku: „Stop Hop”, „Nocne koty” i „Na granicy stylu”. Kabaret Pod Cytrynką ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” w Dorohusku przedstawił skecz pt. „Żona dla księcia”. Nie zabrakło także lokalnych zespołów, wystąpili: Ale Babki z Kapelą Męską, Cykady, CudaWianki, Bokoryna z Żalina oraz Natalia i Rafał Jankowscy. Tuż po zmroku grupa MC Fire z Lublina zaprezentowała ogniste show. Gwiazdą wieczoru był zespół B-Qll, a imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna.

Spośród ośmiu zgłoszonych wianków do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy, komisja w składzie: Kamil Taras – strażnik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Chełmie, Adam Błaszczak – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dorohusk, Elżbieta Walczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerżach, najwyżej oceniła wianek wykonany przez Barbarę Mękal z Barbarówki, drugie miejsce przyznano KGW „Ale Babki” w Dorohusku, a trzecie miejsce zajęła Stanisława Walczuk z Okop-Kolonii. Wyróżnienia otrzymały wianki: KGW w Okopach-Kolonii, KGW „Nadbużańskie Okopianki” w Okopach, KGW w Turce, KGW w Wólce Okopskiej, KGW w Brzeźnie. Odbył się także konkursy: wiedzy o Świerżach, biblioteczny ”W świecie bajek i baśni” oraz plastyczny „Zakwita tylko raz”, w którego przeprowadzenie zaangażowali się Anna Jabłońska i Sylwester Steciuk wraz z żoną.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty wyplatania wianków zorganizowane przez KGW w Wólce Okopskiej, warsztaty garncarskie oraz robienia papieru czerpanego prowadzone są przez pracownię „LepGar”. Na stoisku Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej tradycyjnie można było posmakować „Świerżowskich specjałów”. Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż - Alicję Książek i Jana Suchockiego.

Imprezę prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku -  Renata Lalik.

Sponsorami imprezy byli:

 • Gmina Dorohusk
 • Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku
 • Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej
 • Gminny Zakład Obsługi, Sp. z o.o. w Dorohusku
 • Granitex – Sylwester Steciuk
 • Bank Spółdzielczy w Leśniowicach oddział w Dorohusku
 • Komendant Gminny OSP – Tadeusz Sinkowski
 • Przewodnicząca Rady Gminy Dorohusk – Małgorzata Sarzyńska
 • Handel i Gastronomia Świerże – Stanisława Turewicz
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy Świerże – Romualda Wierzbicka

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy, w szczególności:

 • Kołom Gospodyń Wiejskich: "Nadbużańskie Okopianki" w Okopach, "Ale Babki" w Dorohusku, Okopach-Kolonii, Pograniczu, Turce
 • Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Dorohusku
 • Komendantowi Komisariatu Policji w Dorohusku – podinsp.  Michałowi Morylowi
 • Komendantowi Gminnemu OSP – Tadeuszowi Sinkowskiemu

GALERIE:

Noc Świętojańska już za nami

Noc Świętojańska już za nami

Noc Świętojańska już za nami

Noc Świętojańska już za nami

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 179

W poprzednim tygodniu: 168

W tym miesiącu: 347

W poprzednim miesiącu: 1253

Wszystkich: 34121