Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska - Świerże 2017

Utworzono dnia 27.12.2017, 13:27

Noc Świętojańska, sobótka, święto ognia i wody, ku czci słońca i miłości, obchodzona jest podczas najkrótszych nocy w roku. Podobnie było i w roku bieżącym, w sobotę 24 czerwca 2017 r. w parku podworskim w Świerżach Gmina Dorohusk była organizatorem tegorocznych uroczystości „Nocy Świętojańskiej”, którą poprowadził Stefan Wojtaszuk z Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku.
Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonał Wójt Gminy, Wojciech Sawa, który życzył wszystkim przyjemnej i udanej zabawy.
Następnie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerżach. Na scenie najpierw wystąpili uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy III, maluszki wykonali piosenkę pt. „Była babuleńka”. Następni najmłodsi soliści: Julia Tkaczuk, Kacper Suchocki i Ola Suchań zaprezentowali utwór pt. „ Grozik”. Na zakończenie zespół „Promyczki” wystąpił w tradycyjnym tańcu ludowym pt. „Trojak”.
W części artystycznej, wystąpiły zespoły: „Lubawa” z Lubomla (Ukraina), kapela „Pogodna Jesień”, grupa wokalno-instrumentalna „Cykady” z Wólki Okopskiej, „Blues Man” i solistka, Weronika Chomiarczuk z Dorohuska.
Publikę rozbawił występ kabaretu „Pod Cytrynką” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” z Dorohuska w programie „Cytrynkowa familiada”. Wiele braw otrzymała za swój występ „gwiazda wieczoru”, zespół disco-polo MeGustar”.
Tradycyjnie wielu uczestników uroczystości wzięło udział w korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez radną Rady Gminy, Ewę Furmanik, Sołtysów Alicję Książek i Jana Suchockiego ze Świerż oraz przedstawicieli władz samorządowych, gości zaproszonych i strażaków z OSP Świerże. Przy zapadającej ciemności, zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci”, szczęście tym razem uśmiechnęło się do Kingi Głaz i Oliwii Hajczuk ze Świerż.
Na zakończenie programu artystycznego, w wieczornej scenerii odbył się niezwykły pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy „Iluzja” z Werbkowic.
W konkursie „Na najpiękniejszy wieniec sobótkowy” spośród dziewięciu wykonanych przez gospodynie wiejskie, zespoły śpiewacze, koła emerytów i rencistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świerżach najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec zespołu śpiewaczego „Teosinki” z Teosina. Drugie miejsce przyznano Kołu PZERiI w Wólce Okopskiej, a trzecie miejsce przypadło Kołu PZERiI w Świerżach. Wyróżnienia przyznano KGW w Turce, Okopach, Olenówce i Świerżach, Szkole Podstawowej w Świerżach i Dominice Wronie z Osmolic.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
- Ewa Kozaczuk, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej,
- Małgorzata Sarzyńska, radna Rady Gminy Dorohusk, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Przestrzegania Prawa,
- Ryszard Suszyński, Kierownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzelanego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Brzeźnie.
Wszyscy uczestnicy w tym współzawodnictwie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ-em. Imprezie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska, przy którym po chwili zgromadziło się wielu uczestników imprezy, w tym i najmłodszych.
Nie zabrakło takich atrakcji jak: pokaz sprzętu Straży Granicznej, przejazdy motocyklem i qadem, żyroskop, paintball, zamki, zjeżdżalnie, trampoliny, czynne były stoiska handlowe i gastronomiczne. Wiele osób odwiedziło wspólne stoisko Kół Gospodyń Wiejskich i Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Tłoczno było również przy stoisku Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, zachęcające do obejrzenia wystawy pt. „Wirtualny Spacer po Ziemi Świerżowskiej, śladami zapomnianych historii”.
Prezentowane były również fotografie wybrane z portalu internetowego o tym samym tytule. Ponadto można było zobaczyć i zakupić prace świerżowskich rzeźbiarzy Rafała Jankowskiego i Andrzeja Suchockiego, a także podegustować świerżowskich specjałów.
W godzinach przedpołudniowych organizowany był również spływ kajakowy rzeką Bug na 17 km trasie: Okopy Stare - Świerże.
Imprezę wsparli liczni sponsorzy.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki