Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Nad Bugiem Dłutem Malowane” - wystawa rzeźbiarska

Utworzono dnia 27.12.2017, 12:15

W piątek 7 kwietnia 2017 r. w Pałacu Suchodolskich w Dorohusku miejscowy Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki oraz Gminna Biblioteka Publiczna byli organizatorami uroczystego spotkania inauguracyjnego z autorem prac rzeźbiarskich, Rafałem Jankowskim pt. „Nad Bugiem dłutem malowane”.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli redakcja tygodnika „Super Tydzień Chełmski” i Radio „Bon Ton”.
Uczestników spotkania, w tym rzeźbiarza z rodziną serdecznie przywitała Irena Prokopowicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dorohusku.
Sylwetkę autora licznych prac rzeźbiarskich, prezentowanych na wystawie przedstawił Stefan Wojtaszuk, instruktor kulturalno-oświatowy Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki.
Rafał Jankowski, urodził się w roku 1979, mieszka w Świerżach nad Bugiem, w gminie Dorohusk, z czego zawsze był i jest dumny. Od 5 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie, choć tak naprawdę jego obróbka  towarzyszy mu od zawsze, bo jego zawód wyuczony i wykonywany to właśnie stolarstwo. Rzeźbienie traktuje jako pasję, formę odpoczynku psychicznego i terapię, dlatego w miarę możliwości poświęca mu każdą wolną chwilę. Jego prace nawiązują zarówno do tematyki religijnej, jak i do motywów związanych z przyrodą, pięknem krajobrazu i bogactwem wsi polskiej. Zainteresowanie muzyką sprawia, że często umieszcza wątki z nią związane w swoich pracach. Ogromnym wyróżnieniem dla niego jest możliwość prezentacji swoich prac na wystawach, tak jak dzisiejszej i na jarmarkach.
Czymś niesamowitym, a zarazem bardzo wzbogacającym jego twórczość jest możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju plenerach. Ze zwykłych lipowych pni, za pomocą różnego rodzaju dłut, siekier i pił łańcuchowych powstają prace inspirowane indywidualnymi zainteresowaniami uczestników. Dzięki plenerom miał okazję poznać wspaniałych rzeźbiarzy i malarzy z całego kraju.
Magia drewna jest niesamowita, więc zachęca każdego, by choć na chwilę chwycił młotek z dużym drewnianym obuchem oraz dłuto i spróbował wydobyć kształt własnych myśli z drewna. Zapach i dotyk świeżego drzewa, to nowe doświadczenie. Jakże to fascynujące, gdy z potężnej kłody topolowej, lipowej czy dębowej wyłaniają się kształty osoby, zwierzęcia czy rośliny. Autor przedstawił kilka swoich prac, opowiadał o motywach inspiracji ich powstania, następnie wszystkich zainteresowanych serdecznie zaprosił do siebie, do swej „Małej Ojczyzny” i  pracowni w Świerżach.
Wiele ciepłych słów uznania i podziwu dla jego twórczości oprócz przedstawicieli organizatorów przekazali:
   - Elżbieta Bajkiewicz - Kaliszczuk, Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm,
   - Czesława Demczuk i Sylwester Sowa ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie,
   - Monika A. Oleksa, pisarka z Lublina,
   - Ewa Kozaczuk, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej,
   - Igor Korczyński, pierwszy nauczyciel Rafała, rzeźbiarz z Woli Uhruskiej.
W swoich wystąpieniach sugerowali również, że dalsza prezentacja prac tak młodego i uzdolnionego artysty w powiecie czy regionie będzie doskonałą okazją do promocji Świerż i gminy Dorohusk. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Marcina Petruka z redakcji „Super Tydzień Chełmski”.

 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki