Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska - Świerże 2015

Utworzono dnia 21.12.2017, 15:04

Letnie przesilenie od dawien dawna traktowano jako wyjątkowe wydarzenie i przypisywano mu właściwości niemal magiczne. Stąd tak wiele obrzędów i rytuałów związanych z Nocą Świętojańską. Ważne było wieczorne palenie ognisk, co wyrażało kult ognia. Zebrani tańczyli wokół płomieni, a co odważniejsi młodzieńcy skakali przez palące się stosy. Tej nocy kluczową rolę odgrywała też woda - wykąpanie się w trakcie Sobótki miało zapewnić ciału zdrowie i urodę. W nurt okolicznych rzek i strumyków puszczano też wianki. Panny na wydaniu wiły je wiec z kwiatów polnych i ogrodowych, mając nadzieję, że przyniosą im szybkie zamążpójście. Tej nocy odbywa się też poszukiwanie kwiatu paproci, która podobno kwitnie tylko w czasie przesilenia.
Co roku przypominamy o wierzeniach naszych przodków i próbujemy stworzyć namiastkę przeniesienia się do tego nieco zapomnianego, tajemniczego świata.
Te tradycje, mimo że zachowały tylko symboliczny charakter - wciąż żyją i przechodzą z pokolenia na pokolenie.
Od niepamiętnych lat kontynuowane są na terenie naszej gminy, podobnie było i w roku bieżącym, w sobotę 27 czerwca 2015 r, w parku podworskim w Świerżach, Gmina Dorohusk była organizatorem tegorocznych uroczystości „Nocy Świętojańskiej”.
Zebranych wszystkich serdecznie powitał w imieniu organizatorów prowadzący - Stefan Wojtaszuk, po czym gospodarz imprezy, Wójt Gminy - Wojciech Sawa dokonał symbolicznego otwarcia imprezy.
Następnie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pt. „Świętojańska noc” zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerżach, których przygotowywały Agnieszka Czuluk i Sylwia Dumin. Wiele zasłużonych braw zebrali także uczniowie klas V i VI za pokazy taneczne, które opracowywane były pod kierownictwem Pauliny Suchań.
W części artystycznej, najpierw zaprezentował się „Kabaret pod Cytrynką” w krótkim występie pt. „Czarownica z zagranica”. Przed liczną publicznością wystąpili: Beata Walczuk, Agnieszka Malowaniec, Anna Czeryna, Katarzyna Hajczuk, Alina Rudzka, Krzysztof Łuć, Stanisław Kogut, Andrzej Wojtak, Edward Fryszkowski, Zbigniew Walaszek i Ireneusz Skoczylas. Tradycyjnie nad scenariuszem, rekwizytami i próbami do kolejnego występu czuwała Renata Lalik.
Po porcji żartów, satyry na scenie zaprezentowała się kapela „Pogodna Jesień” z Wólki Okopskiej w składzie: Grażyna Walczak, Damian Grzywna, Krzysztof Grzywna, Edward Drzewiński, która swój koncert dedykowała kierownikowi - Lucjanowi Sokołowskiemu, przebywającemu w tym czasie na leczeniu szpitalnym.
Za ten niecodzienny i wzruszający gest muzykom, członkom kapeli publiczność podziękowała gromkimi brawami.
Po występie zespołu „Sąsiedzi” z Michałówki/Ostrowa głos zabrali przedstawiciele Grupy Odnowy Wsi Świerże.  Grupa powstała w lutym 2015 r. z inicjatywy Ewy Kozaczuk, która zaprosiła do współpracy Mieszkańców Świerż. Następnie powołana została grupa założycielska w składzie: Ewa Kozaczuk, Alina Giedz, Zofia Ziemiańska-Kois, Andrzej Suchocki i Wojciech Iżycki.
Wymienieni społecznicy i niewątpliwie entuzjaści, od momentu powstania określili główne cel, które przedstawili w swoich wystąpieniach. Należą do nich między innymi: pielęgnowanie i propagowanie wśród mieszkańców bogatej historii Świerż, działania mające na celu wyeksponowanie zabytków miejscowości, prace społeczne mające w niedalekiej perspektywie poprawę jakości życia miejscowej społeczności i angażowanie jak najszerszej rzeszy do wspólnych prac na rzecz wsi.
W chwilę później, na scenie z bardzo pięknymi, różnorodnymi ludowymi pieśniami zaprezentował się w pierwszej odsłonie zespół folklorystyczny „Lubawa” z Lubomla (Ukraina).
Po występie gości z Ukrainy zaczął formować się korowód świętojański, który poprowadzili: Ewa Furmanik - radna Rady Gminy Dorohusk, Komendant OSP Świerże - Robert Głaz oraz sołtysi Świerż I i II - Alicja Książek i Jan Suchocki. Podczas ceremonii puszczania wianków szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem wykazali się druhowie strażacy miejscowego OSP, głównie Mirosław Stelmaszuk, Łukasz Boguta, Łukasz Kloc i inni, dzięki którym wianki sobótkowe popłynęły dalej nurtem rzeki Bug w nieznane. Po powrocie uczestników korowodu świętojańskiego na scenie najlepsze utwory ze swojego repertuaru zaprezentował zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska.
Żart, humor, sceny satyryczne po raz drugi w tym dniu królowały podczas występu gwiazdy wieczoru, kabaretu „Trzecia strona medalu” z Krakowa. O sobie napisali tak: „Uczestnicy ponad 30 Festiwali Kabaretowych, laureaci 25 nagród i wyróżnień. Mieszkańcy głębokiego Podkarpacia, ludzie Dalekiego Wschodu. Inteligentni, przystojni, zabawni - tylko tego im brakuje. Sześciu mężczyzn i jedna gitara. Są jedyni i niepowtarzalni w swoim rodzaju. Ostatni kabaret rodem z Podkarpacia tworzył około 100 lat temu. Bawią, uczą, a gitarzysta sobie śpiewa”.
Po popisie artystów krakowskich ogłoszono wyniki konkursu „Na najpiękniejszy wianek sobótkowy”. Do rywalizacji stanęło dziesięć wianków wykonanych przez gospodynie wiejskie, zespoły śpiewacze, koła emerytów i rencistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Świerżach. Najwyżej oceniono i nagrodzono wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Turki.
Drugie miejsca przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Wólce Okopskiej, a trzecie przypadło Szkole Podstawowej w Świerżach.
Wyróżnienia wręczono: Kołom Gospodyń Wiejskich w Świerżach, Dorohusku, Michałówce, Okopach, Olenówce, Kołu PZERiI w Okopach  oraz zespołowi śpiewaczemu „Teosinki” z Teosina.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
- Zofia Ziemiańska-Kois - Grupa Odnowy Wsi Świerże,
- Jan Rudnicki - Prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chełmie,
- Wojciech Kamiński - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Chełm.
Wszyscy uczestnicy w tym współzawodnictwie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Lasy Państwowe, Nadleśnictwo w Chełmie oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku, a wręczali je: Wojciech Sawa - Wójt Gminy i Jan Papacz - Przewodniczący Rady Gminy Dorohusk.
Po ogłoszeniu wyników konkursowych i wręczeniu nagród publiczność ponownie miała okazję podziwiać, tym razem w programie nowoczesnym, estradowym solistów i zespół „Lubawa” z Lubomla.
Z ciekawym, biesiadnym repertuarem udanie zaprezentowała się grupa wokalno-instrumentalna „Cykady” z Wólki Okopskiej, którą pożegnano zasłużonymi brawami.
Przy zapadającej ciemności, tym razem bez największych kłopotów zakończyło się poszukiwanie „kwiatu paproci”, szczęście tym razem uśmiechnęło się do Ewy Stachniuk i Pauliny Sidor z Okop.
Zmrok był natomiast prawdziwym sprzymierzeńcem wykonawców tańca z ogniem, Adrianny Kuczer i Tomasza Kuty z Chełma, których popisy widownia nagrodziła zasłużonymi brawami. Po pokazie tańca z ogniem, przez prawie godzinę dla publiczności udanie zagrał i zaśpiewał zespół „Blues Man” w składzie: Andrzej Bartniczuk i Rafał Jankowski. Muzyka taneczna, nowoczesna oraz stare przeboje umiliły wszystkim zgromadzonym ten czas i wszyscy bawili się znakomicie.
Niewątpliwą atrakcją podczas występu tego zespołu był ponadto konkurs, wybory „ Miss  Nocy Świętojańskiej”. Pretendentki do tytułu rywalizowały w trzech wejściach, tj. prezentacji, rzucie lotką do tarczy i w konkurencji polegającej na opisie swojego przyszłego partnera pt. „Ten mój wymarzony”.
Tytuł „Miss Nocy Świętojańskiej” przypadł Dominice Grzywna z Dobryłowa, I Vice-Miss została Katarzyna Marczuk, a koronę II Vice- Miss wywalczyła Magda Niegoda, obydwie z Wólki Okopskiej.
Zwyciężczynie otrzymały nagrody ufundowane przez organizatorów, a w tegorocznym jury zasiedli: Jan Suchocki - Sołtys wsi Świerże II, Dariusz Kamola - Prezes Gminnego Zakładu Obsługi Sp. z o.o.w Dorohusku z/s w Okopach i jednocześnie Prezes Gminnego Klubu Sportowego „Granica” w Dorohusku oraz Paweł Flisiuk z Hrubieszowa.
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „Bruno” z Hrubieszowa.
Podczas imprezy do swoich stoisk zapraszali: „kawiarenka” ze Stowarzyszenia Kobiet „Niebieska Zebra” oraz twórcy rękodzieła: Ewa i Rafał Pieczykolan z Dorohuska.
Imprezie towarzyszyło rytualne rozpalenie ogniska przez Sołtys Świerże I - Alicję Książek oraz Adama Czepiela i Tomasza Drekacza.
Istniała również możliwość skorzystania z innych atrakcji, m.in.: przejażdżki quadami Straży Granicznej, paint-balla, zamków, zjeżdżalni, trampoliny oraz z licznych stoisk handlowych i gastronomicznych.

Tradycyjnie organizację imprezy wsparli liczni sponsorzy. W roku bieżącym byli nimi:
1. Mondi Dorohusk Sp. z o.o
2. Beata i Andrzej Sawiccy - P.W. „Sabat”
3. Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Chełm
4. Bank Spółdzielczy w Leśniowicach o/Dorohusk
5. Jan Kupracz „KUPPOL” - Chełm
6. Gminny Zakład Obsługi w Dorohusku z /s w Okopach
7. Romualda Wierzbicka  - Sklep spożywczo-przemysłowy Świerże
8. Stanisława Turewicz i Krzysztof Hańczur - Handel i Gastronomia Świerże
9. Nadleśnictwo Świerże
10. Tomasz Kamiński , Klub „Arka” w Białopolu.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki