Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dożynki Gminne - Dorohusk 2014

Utworzono dnia 14.12.2017, 10:47

Gminne uroczystości dożynkowe w niedzielę 31 sierpnia 2014 r. rozpoczęły się zgodnie z tradycją przejazdem korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska, który punktualnie o godz. 11.30 wyruszył z placu przed Urzędem Gminy. W korowodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele wykonawców wieńców zbożowych, członkinie, członkowie zespołów śpiewaczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz zespół śpiewaczy „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska. Szczególną uwagę zwracał zaprzęg z udziałem Wójta Gminy - Wojciecha Sawy i starostów dożynek - Krystyny i Jana Szpindowskiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się pieśnią ludową o chlebie zaprezentowaną przez zespół śpiewaczy „Ale Babki” wraz z Kapelą Męską z Dorohuska. Fragment wiersza poetki ludowej Kazimiery Wiśniewskiej, motto, usytuowane nad sceną: „Już kłosy hymn żniwny grają, już źdźbłami złotymi dzwonią. Wiatr - słońca gorącem ogrzany, powiewa chlebową wonią” wprowadziło wszystkich w dożynkowy nastrój. Dożynki to najpiękniejsze i najważniejsze w roku święto polskich rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, to prastary obyczaj i nie przemijająca tradycja. Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Na początku prowadząca gorąco i serdecznie przywitała gospodarza dożynek, Wójta Gminy Dorohusk - Wojciecha Sawę oraz starostów tegorocznych dożynek - Krystynę Lasek i Jana Szpindowskiego.

Krystyna Lasek mieszka wraz z mężem Waldemarem w miejscowości Okopy Kolonia, gdzie wspólnie od wielu lat prowadzą gospodarstwo rolne, obecnie, o powierzchni 30 ha. Jest to gospodarstwo wielotowarowe, na chwilę obecną jest to uprawa zbóż, głównie pszenicy, jęczmienia i pszenżyta oraz hodowla trzody chlewnej i bydła. Warto podkreślić, że do niedawna ich gospodarstwo było największym w regionie producentem ziół, prawoślazu lekarskiego.
Jan Szpindowski od ponad 20 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha. Przeważa uprawa roślinna, zbóż i kukurydzy. Nieodłącznym elementem charakteryzującym ich zagrodę od wielu, wielu już lat jest hodowla koni, obecnie jest to stado liczące 25 sztuk, rasy zimnokrwistej. W przeszłości Jan Szpindowski był radnym Rady Gminy Dorohusk, w latach 1994-1998. Praca w obejściu od świtu do późnych godzin nocnych nie pozwala na działalność społeczną, mimo to, Pan Jan znalazł pasję, która absorbuje go bez reszty. Poprzez miłość do koni znajduje czas na działalność w Chełmskim Stowarzyszeniu Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Często jest zapraszany i uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, typu Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Żołnierza czy Święto Niepodległości. Największą jednak satysfakcję, mimo wielu przeciwności i trudu przynosi mu udział w pielgrzymce konnej do Częstochowy, w której w roku bieżącym uczestniczył po raz trzeci. W wolnych chwilach, których ma niewiele poświęca jeździe konnej i wędkowaniu.

Po przedstawieniu bogatego programu dożynkowego starostowie przekazali chleb dożynkowy na ołtarz. Chwilę potem rozpoczęła się rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji rolników, którą koncelebrował i homilię wygłosił Ks. Ryszard Winiarski - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku. Po kazaniu odbyło się poświęcenie wieńców. Wieniec dożynkowy jest symbolem wiary, miłości i wdzięczności Bogu za uzyskane zbiory, a także dziełem sztuki ludowej. Do ołtarza zbliża się procesja z darami, która jest wyrazem naszego podziękowania Panu Bogu za błogosławieństwo tegorocznych zbiorów. Ministranci nieśli świece. Płonące świece są znakiem Chrystusa. Starostowie dożynek ofiarowali chleb z tegorocznych zbóż. Chleb to wspólnota tysięcy małych ziarenek. Dzięki znojnej pracy rolników nadaje treść naszego dziękczynienia. Dzieci z Dorohuska niosły kwiaty. Przynosimy Ci Panie kwiaty i prosimy, aby nasze serca były czyste i do kwiatów podobne. Młodzież z Dorohuska ofiarowała kosz owoców. Owoce to znak Twojego błogosławieństwa Panie dla nas. Prosimy, aby nasze życie zaowocowało w miłość, nadzieję i silną wiarę. Rolnicy z naszej gminy przekazali hostię, wino i wodę. Wino i woda są wyrazem naszej wdzięczności Bogu za otrzymane dary każdego dnia, a hostia pokarmem dla duszy ofiarowanym podczas eucharystii. Dalsza część mszy świętej.

Po Mszy Świętej wszystkich uczestników dożynek oraz gości zaproszonych przywitała Halina Mysakowska. O uroczyste otwarcie poprosiła gospodarza dzisiejszych uroczystości - Wojciecha Sawę - Wójta Gminy Dorohusk, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką, w pocie czoła pracę podczas tegorocznych żniw. Słowa dziękczynienia padły pod adresem wykonawców pięknych wieńców dożynkowych, uczestników konkursów, oraz tych wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji „Gminnego Święta Plonów”. Po wystąpieniu Wójta Gminy głos zabrali: - Krzysztof Grabczuk - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,który przekazał list, adres gratulacyjny od Premiera Rządu RP - Donalda Tuska, - Zbigniew Matuszczak - Poseł na Sejm RP, - Małgorzata Tarasek, reprezentująca Panią Beatę Mazurek - Poseł na Sejm RP, - Anna Kobierska - Kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie, w imieniu Wojewody Lubelskiego, Wojciecha Wilka.

Tym samym część oficjalna uroczystości dożynkowych dobiegła końca, po czym przystąpiono do części artystycznej. Dożynki to święto radości i okazja do zabawy, dlatego też po uroczystościach obrzędowych organizatorzy zaplanowali bogaty program artystyczny. Oprócz występów zespołów artystycznych, solistek, solistów z terenu gminy wystapili: zespól folklorystyczny „Opalinka „ z Huszczy (Ukraina), cyrk „Focus” ze Skierbieszowa, kabaret „Jurki” z Zielonej Góry, znany zespół disco-polo „Voyager”. Po występach artystycznych odbyła się zabawa taneczna oraz pokaz sztucznych ogni. Już na wstępie prowadząca poinformowała o uroczystościach towarzyszącym dożynkom, a więc kiermasz książek, wystawy: płodów rolnych, twórców ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, głównie z rękodziełem artystycznym i kuchnią regionalną.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy: „Na tradycyjny wieniec dożynkowy”, „Na tradycyjny chleb wiejski”, „Na najsmaczniejszą nalewkę domową”. Przewidziane jest również wręczenie pucharów i statuetek zwycięzcom „Dożynkowego Turnieju Szachowego” i „Dożynkowych Zawodów Wędkarskich”. Do dyspozycji uczestników dożynek przygotowano stoiska promocyjne Lokalnej Grupy Działania „Ziemi Chełmskiej”, oraz Ośrodka Szkoleniowego „Kursor” z Chełma. Przedstawiono również sponsorów dożynek. W bogatej części artystycznej wystąpiło wiele zespołów śpiewaczych, ludowych, zespołów, kapel, solistów, solistek tj. „ „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska, Weronika Koguciuk, Wioleta Matczuk, Halina Mysakowska, Kuba Latos z Dorohuska, „Opalinka” z gminy Huszcza (Ukraina), „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia, „ Sąsiedzi” z Michałówki/Ostrowa, „Pogodna Jesień” z Wólki Okopskiej, których występy publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami. Na zakończenie części artystycznej wystąpiły prawdziwe gwiazdy - kabaret „Jurki” z Zielonej Góry z repertuarem, który rozbawił publiczność. Wiele radości, szczególnie najmłodszym przysporzył występ cyrku Focus” ze Skierbieszowa. Warto było czekać i podziwiać znany, istniejący od 23 lat zespół discopolowy „Voyager”z Sochaczewa, który rozgrzał zziębniętych sympatyków podczas padającego deszczu. Do tańca zaprosił zespół „Bruno” z Hrubieszowa, w trakcie zabawy odbył się niezwykle widowiskowy pokaz sztucznych ogni przez firmę „Efekt” Janusza Zająca z Chełma. Organizację dożynek gminnych wsparło wielu mieszkańców naszej gminy, którzy bezinteresownie pomogli w różnych przedsięwzięciach, m.in. przygotowując wystawę płodów rolnych, dekorację, za co gorąco i serdecznie im dziękujemy. Wiele osób własnym transportem przywiozło okazałe płody rolne, warzywa, owoce, kwiaty, co bardzo ubogaciło wystrój wystawy płodów rolnych i dekorację. Tradycyjnie, wsparcie finansowe na to przedsięwzięcie udzielili sponsorzy.

 Sponsorzy „Dożynek Gminnych - Dorohusk 2014"
1. Bank Spółdzielczy w Leśniowicach O/Dorohusk
2. P.P.H. „KUPPOL” Jan Kupracz - Chełm
3. Rafał Kiecana - Ruskie Piaski
4. P.H.U. „ADRIUST” - Mieczysław Seweryniuk
5. P.H.U„GRANICA” S.C. Damian i Zofia Śmigasiewicz - Berdyszcze
6. P.W. „SABAT” Beata i Andrzej Sawiccy - Brzeźno
7. „PKS CHEŁM” S.A. - Chełm
8. Romualda Wierzbicka , Sklep Wielobranżowy - Świerże
9. Andrzej Nafalski - Dorohusk
10. Tadeusz Sinkowski - Ostrów
11. Waldemar Lasek - Okopy Kolonia
12. P.P.H.U „Antro” S.p. z o.o. Chełm
13. „TEWEX-REPRO” Sp. z o.o. Brzeźno
14. Marek Maria Pieńkowski - Farma Suchekownaty
15. Kancelaria Prawna „ Filipek & Kamiński” Lublin
16. Usługi Finansowe - Dorota Oleszczuk-Dyczko - Dorohusk
17. Zbigniew Bajko - Chełm
18. „Mondi Dorohusk” Sp. z o.o. Brzeźno
19. Gminny Zakład Obsługi w Dorohusku z/s w Okopach, Sp. z o.o.
20. „Geo-Tech” Usługi Geodezyjne Zbigniew Siłuch - Chełm
21. „BLUE DOT” s.c. Chełm
22. Paweł Czajka - Dorohusk
23. Usługi Transportowe, Roboty Ziemne - Wojciech Niemczuk,
24. Jan Tokarski - „Tokarex” Dorohusk
25. Ośrodek Szkolenia, Dokształcania i Doskonalenia Kadr „Kursor” Chełm

Imprezy towarzyszące:
Turniej szachowy o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy Dorohusk
Kat. juniorzy (do lat 18)
1. Krzysztof Iwańczuk - Chełm
2. Damian Albiniak - Dorohusk
3. Łukasz Staniuk – Dorohusk

Kat. seniorzy (pow. lat 18)
1. Feliks Piątek - Brzeźno
2. Jan Gryniuk - Dorohusk
3. Karol Koczura - Okopy
Kat. dziewczęta, kobiety
1. Nikola Matczuk - Dorohusk

Najmłodszym zawodnikiem turnieju została Nikola Matczuk z Dorohuska. W turnieju wzięło udział 16 uczestników, puchary dla zwycięzców oraz statuetkę dla najmłodszej uczestniczki turnieju ufundowała Przewodnicząca Rady Gminy w Dorohusku - Ewa Prystupa.

Gminny konkurs na „Tradycyjny wieniec dożynkowy”
1. KGW Michałówka
2. Zespół Śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia
3. Zespół Śpiewaczy „Ale Babki” z Kapelą Męską z Dorohuska Równorzędne wyróżnienia: - KGW Wólka Okopska - KGW Turka - Zespół Śpiewaczy „Teosinki” z Teosina - KGW Olenówka - Koło PZERiI w Husynnem.

Wieniec KGW z Michałówki, który zajął I miejsce w gminnym konkursie reprezentował będzie gminę Dorohusk w powiatowym konkursie na „Najbardziej tradycyjny wieniec dożynkowy” nad Zalewem Żółtańce w dniu 14 września 2014 r. Do konkursu na „tradycyjny wieniec dożynkowy” stanęło 8 wieńców.

Otwarte, towarzyskie - „Dożynkowe” zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowo-gruntowej o Puchar Wójta Gminy Dorohusk, przeprowadzone w dniu 31.08.2014 r. nad Zalewem Husynne.
Wyniki zawodów:
Kat. seniorzy
1. Weremko Marek - Ostrów
2. Guzowski Rafał - Dorohusk
3. Kołtuniuk Tomasz - Dorohusk

Kat. młodzieżowcy (do lat 18)
1. Sieniawski Kamil - Ostrów
2. Oleszczuk Adrian - Dobryłów
3. Sieniawski Bartosz - Ostrów
W zawodach startowało 29 wędkarzy, w tym 4 z Ukrainy.

Gminny konkurs na „Na tradycyjny chleb wiejski”
1. Bogumiła Kręcisz - Olenówka
2. Leokadia Prokopczuk - Zanowinie
3. Mariola Tolisz - Okopy
Chleb wypieczony przez Bogumiłę Kręcisz z Olenówki został zgłoszony do konkursu powiatowego.

Jury oceniało te produkty pod względem smaku, estetyki podania i związku z tradycjami kulinarnymi regionu.

Gminny konkurs na „Na najsmaczniejszą nalewkę domową”
1. Marianna Staniuk - Teosin
2. Krystyna Kawalec - Dorohusk
3. Krystyna Deneka - Olenówka
Do gminnego konkursu “Na najsmaczniejszą nalewkę” zgłoszono 14 nalewek.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube


Polub nas na Facebook

Wydarzenia

Ankieta

Jakiego typu zajęcia/warsztaty byłby dla Państwa interesujące?

Wyniki